Dzień dobry 😉

Jeżeli zastanowiło Cię czemu Twoje koleżanki umieszczają w mediach społecznościowych zdjęcia z podpisem #badamCYCKI –> śpieszymy z wyjaśnieniami 😉

#badamCYCKI

Klikając w link w opisie pod zdjęciem Twojej koleżanki stałaś się częścią akcji społecznej #badamCYCKI. Za pomocą tego przewrotnego hasła chciałyśmy zwrócić Twoją uwagę na problem jakim są nowotwory piersi. Niestety, nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W 2018 r. nowe przypadki stanowiły aż 22,4% wykrytych w Polsce nowotworów u kobiet.

Chciałybyśmy, abyś przez moment zastanowiła się kiedy ostatnio wykonałaś samobadanie piersi?
Jeżeli nie jesteś w stanie przypomnieć sobie daty lub odpowiedz wykracza poza 30 ostatnich dni musimy poważnie porozmawiać.

Piękna kobieta to kobieta zdrowa i świadoma. Kilka minut raz w miesiącu spędzonych na samobadaniu piersi może uratować Ci życie. Do dzieła! 😉

Raz w miesiącu, najlepiej między 6 a 9 dniem cyklu, postępuj według załączonego schematu.

Jak badać piersi?

Co zrobić jeżeli wyczujesz pod palcami guzek?
Po pierwsze – postaraj się nie spanikować 😉 Badanie palpacyjne jest wysoce niespecyficzne. Wiele z samodzielnie wykrytych guzków ma charakter łagodny, nie wymagają interwencji chirurgicznej. Jednak koniecznie zapisz się na wizytę ginekologiczną i poproś o zbadanie przez lekarza. Diagnostyka zmian w piersiach jest wieloetapowa. W zależności od wieku pacjentki, może objąć badanie ultrasonograficzne (USG), mammografię, a w uzasadnionych przypadkach biopsję – o tym które badania będziesz miała wykonane zdecyduje lekarz ginekolog.

Zmiany, które powinny zwrócić szczególną uwagę.

Na koniec chciałybyśmy abyś pomyślała o swoich koleżankach. Następnym razem gdy się spotkacie na kawie lub będziecie rozmawiać przez telefon wspomnij o tym, że piękno to zdrowie – wspomnij o konieczności badania piersi i regularnych wizytach u ginekologa.

Dołącz do naszej akcji: zrób zdjęcie z różowym akcentem garderoby, opublikuj je w opisie umieszczając kilka zdań na temat akcji, dodaj odnośnik do naszej strony www.dfum.pl/badamCYCKI/ oraz koniecznie oznacz zdjęcie hasztagiem: #badamCYCKI.

Nie myślcie, że akcja jest skierowana tylko i wyłącznie do Pań! O nie! 🙂
Szanowni Panowie, pokażcie swoim partnerkom, że o nie dbacie – namówcie je do regularnego samobadania lub sami wdrażajcie protokół badania, oczywiście za obustronną zgodą 😉

References:
1, 2, 3, 4